Porady Prawne Warszawa
Newsletter
strona główna Prawo rodzinne Zmiana imienia dziecka

Zmiana imienia dziecka

Prawnik
Autor: Prawnik

W dniu 1 stycznia 2015 roku urodziła nam się córka, w dniu dzisiejszym udałam się do Urzędu Stanu Cywilnego i nadałam jej imię Małgorzata. Po zastanowieniu z mężem doszliśmy do wniosku, iż wolelibyśmy imię Ola. W jaki sposób możemy dokonać zmiany imienia dziecka?

Zgodnie z art. 50 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.
 
Natomiast zgodnie z art. 51 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego pisemne oświadczenie o zmianie imienia (imion) dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.
 
Nie ma więc przeszkód prawnych abyście Państwo w chwili obecnej dokonali zmiany imienia dziecka. Jednakże problem może stanowić nadanie dziecku imienia Ola – imię to jest zdrobnieniem imienia Aleksandra.
Masz problem natury prawnej? Zadaj pytanie naszym specjalistom


Dodaj komentarz
Opinie klientów
Szybka i rzeczowa porada oparta o aktualnie obowiązujące przepisy prawa. W mojej ocenie jeden z lepszych prawników w Warszawie, porady prawne są j...
Zosia
Pragnę bardzo podziękować Panu Dariuszowi za skuteczne i sprawne poprowadzenie mojej sprawy o podział majątku dorobkowego.
Mieczysław
Najczęściej komentowane
W pierwszej kolejności powinien Pan pamiętać, iż zgodnie z art. 125 Kodeksu...
Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy,...
Z dniem 1 stycznia 2015 roku weszły w życie znowelizowane przepisy Ustawy prawo...
Już w 2014 roku sędziowie SN uznali, że straż miejska ma kompetencje do kierowania...
Zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej udziela...
Z przesłanych dokumentów wynika, iż we wrześniu 2014 roku doręczono Pani...